Divatkutya vagy családtag a mopsz? Tévhitek és valóság a fajta kapcsán

Mopsztartás a gyakorlatban: egészségügyi kockázatok, várható költségek és örömök. Beszélgetés az Országos Mopszmentő Egyesület vezetőjével a felelős állattartásról és a mentett kutyák örökbefogadásáról.

Divatkutya vagy családtag a mopsz

Divatkutya a nappaliban – Amit minden leendő mopsztulajdonosnak tudnia kell

Kedves kutyabarátok és mopszrajongók! Nemrégiben egy igazán elgondolkodtató interjúra bukkantam, melyben Német Mónika, az Országos Mopszmentő Egyesület elnöke beszélt őszintén és kendőzetlenül a mopszokról, a fajtát övező tévhitekről és arról a szívszorító valóságról, ami a divatkutyává válás árnyoldalát jelenti.

Mopszok a reflektorfényben

Ki ne mosolyodna el, amikor meglátja egy mopsz bűbájos, ráncos arcát? Talán nem véletlen, hogy a filmek, rajzfilmek és divatmárkák kedvelt figurájává vált ez a kis lapos orrú kutyafajta. Ahogy Mónika fogalmazott, a mopszot úgy "tervezték", hogy arca szemből nézve egy kisgyermekre emlékeztessen – így válva tökéletes társsá, sőt, akár "gyerekpótlékká" sokak életében.

"Annyira ragaszkodó, hogy tud pótolni minden emberi érzést, akinek esetleg valami hiányozna az életéből"

– hallhattuk az interjúban. És valóban, ki tudna ellenállni ezeknek a nagy, kerek szemeknek?

Csakhogy a népszerűség átka nem váratott magára.

A cuki külső mögött rejtőző valóság

Az interjú során Mónika mellett ott ült Néva is, egy nyolcéves mentett mopsz, akinek története sokkoló bepillantást enged a fajta sötét kulisszái mögé.

"Törzskönyvesen vették valahol régen Vas-megyében, azután kézről kézre járt szaporítótól szaporítóig, míg végül egy szomszéd asszony bejelentette nekünk, hogy van egy kutya a szomszédjában, akivel csúnyán bánnak."

És Néva még a szerencsések közé tartozik, hiszen megmentették. Társai közül nem mindenki élte túl a megpróbáltatásokat.

A mopszok népszerűsége miatt valóságos iparág épült a szaporításukra. Makó környékén, ahogy azt Mónika elmesélte, ketrecekben tartják őket, évente kétszer fialtatják a szukákat, és a kölyköket vagy külföldre szállítják, vagy potom pénzért árulják az interneten. És ha már nem "hasznos" az állat? Sötét, roncs helyiségekben tengődnek, betegen, gondozás nélkül.

Mopsz a családban – mire számítsunk?

Ha már eldöntöttük, hogy mopszot szeretnénk, fontos tudnunk, mivel jár együtt ez a döntés. Mónika nem kertelt:

"A legsűrűbb náluk a szembetegség, mivel nincs orra, ha egy kerítésnek vagy bokornak nekiütközik, a szeme azonnal sérül. Amiatt szintén, hogy nincsen orra, nagyon nehezen veszi a levegőt."

Hozzátehetjük még a lista szomorú folytatását: hőszabályozási gondok, gerincproblémák, epilepszia, daganatos megbetegedések – mind olyan problémák, amelyekkel egy mopsztulajdonos szembesülhet, főként ha nem felelős tenyésztőtől származik a kutyája.

Sajnos sokan csak akkor döbbennek rá ezekre a kihívásokra, amikor már túl késő. "Fél év, egy év után szembesülnek vele, hogy egy nagyon macerás fajta, vagy pedig a rengeteg betegség, ami a beltenyésztés miatt van, kijön a kutyán, és nem vállalják a hatalmas orvosi költségeket" – mesélte Mónika. Ilyenkor kerülnek a kutyák az egyesülethez, jobb esetben. Rosszabb esetben az utcára.

Az Országos Mopszmentő Egyesület – ahol új élet kezdődik

De szerencsére vannak, akik a szívügyüknek tekintik ezeknek a kis kutyáknak a sorsát. Az Országos Mopszmentő Egyesület nemcsak befogadja és rehabilitálja a rászoruló mopszokat, hanem új, szerető otthont is keres számukra.

Az örökbefogadás nem egyszerű folyamat, de éppen ez a garancia arra, hogy a kutyák megfelelő körülmények közé kerüljenek. "Nálunk nincs ingyenkutya" – szögezte le Mónika. Az örökbefogadóknak nemcsak adományt kell fizetniük, hanem komoly ellenőrzésen is átesnek, mielőtt hazavihetik új családtagjukat.

Különösen nehéz helyzetben vannak az idősebb kutyák, mint például a műsorban szereplő Néva is. Az emberek többsége kölyökkutyát szeretne, amely "hosszú ideig vele lesz". Pedig Mónika szavai szerint: "Ettől kellene valahogy elvonatkoztatni, nem az a lényeg, hogy nekem mi lesz jó, hanem hogy neki lesz 3-4-5 boldog éve."

És milyen igazat mond! "Az olyan csodálatos dolog, hogy a pokolból kihozni, és aztán a paradicsomba behelyezni egy jó pár évre."

Mit tehetünk mi?

Ha mopszot szeretnénk az életünkbe, több lehetőségünk is van:

Örökbefogadhatunk egy már megmentett kutyát az egyesülettől, amely nemcsak egy élet megmentését jelenti, hanem azt is, hogy egy már feltérképezett egészségi állapotú, szocializált kutya kerül hozzánk.

Ha ragaszkodunk a kölyökhöz, keressünk megbízható tenyésztőt. "Nagyon neves tenyészetek vannak Magyarországon, akik éveken át vizsgálják az anyát és az apát, hogy a legjobb kölyköket tudják létrehozni" – tanácsolja Mónika. "Igaz, hogy háromszoros áron, de nem kell annyit rákölteni, mint egy beteg kölyökre."

És talán a legfontosabb: soha, semmilyen körülmények között ne vásároljunk szaporítóktól! Ezzel nemcsak egy potenciálisan beteg kutya gondját vesszük a nyakunkba, hanem egy kegyetlen rendszert is támogatunk.


Az interjú teljes egészében megtekinthető a beágyazott videóban, amit feltétlenül ajánlok minden kutyakedvelőnek és leendő mopsztulajdonosnak! Nemcsak hasznos információkat tudhatunk meg belőle, de találkozhatunk Névával és Lénával is, akik élő példái annak, hogy kellő odafigyeléssel és szeretettel a legrosszabb sorsból is lehet új kezdet.

Ha többet szeretnél megtudni az Országos Mopszmentő Egyesületről vagy fontolgatod, hogy mopszot fogadj örökbe, keresd fel a közösségi oldalukat, ahol közel 12000 mopszrajongó osztja meg tapasztalatait és segíti egymást tanácsokkal.