Cseresznye szem (cherry eye) avagy a 3. szemhéjmirigy előesése

Cseresznye szem betegség mopsz

Mi az a harmadik szemhéjmirigy előesés?

Kutyáknak és macskáknak is három szemhéjuk van: felső, alsó, és a belső szemzugban található harmadik szemhéj (pislogóhártya). Ennek a belső oldalán található egy könnytermelő mirigy, amely a könnytermelés majdnem a feléért felelős. Normál esetben ez a mirigy nem látható, maximum a harmadik szemhéjat lehet látni, például, amikor ébredés után visszahúzódik.

Előesés akkor történik, amikor a helyén tartó kötőszövetek meglazulnak és a mirigy előtüremkedik. Ez egy rózsaszínes, duzzanatként látható a belső szemzugban – innen ered a „cseresznye szem” elnevezés is.

Miért fordul elő gyakran mopszoknál?

A cseresznyeszem betegség bizonyos fajtákban gyakrabban fordul elő (cane corso, havanese, bolognese, pekingi stb.). Ugyanígy a mopszoknál is gyakori, ami a fajta anatómiai sajátosságaiból és genetikai hajlamaiból ered.

Az elváltozás leggyakrabban fiatal korban jelentkezik, és nem ritkán néhány hét, vagy hónap különbséggel mindkét szemen megjelenik.

Mivel ennek az elváltozásnak genetikai háttere van, ezért ezeknek az egyedeknek a további tenyésztése kerülendő.

Röviden az okok:

  • Genetikai hajlam: rövid orrú (brachycephal fajta), ami gyakran együtt jár a szem anatómiai rendellenességeivel.
  • Laza kötőszövetek: a mirigy rögzítéséért felelős szövetek gyengébbek lehetnek.

A cseresznye szem tünetei:

  • Rózsaszín, duzzanat a belső szemzugban
  • Időszakos vagy állandó előesés
  • Könnyezés, irritáció
  • A kutya vakarhatja a szemét
  • Másodlagos kötőhártya-gyulladás is kialakulhat

Okoz problémát a harmadik szemhéjmirigy előesés?

A harmadik szemhéjmirigy előesése nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly szemészeti következményekkel járhat, különösen, ha nem kezelik időben.

A mirigy előesése általában hosszabb távon okoz gondot. Ilyenkor a mirigy érzékeny szövete közvetlenül ki van téve a külső hatásoknak, ami

  • keringési zavarokhoz,
  • gyulladáshoz és
  • a könnytermelő sejtek fokozatos pusztulásához

vezet. Ennek következtében egy idő után már nem termelődik elegendő könny ahhoz, hogy a szaruhártyát és a kötőhártyát megfelelően táplálja és nedvesen tartsa. Ez az állapot a szárazszem betegség, amely kellemetlen tünetekkel – például fájdalommal, csipásodással, váladékozással – jár, és súlyos esetben látásromlást vagy akár vakságot is okozhat.

Másrészt az előesett mirigy mechanikusan irritálhatja a szemet, ahogy pislogás során dörzsöli a szaruhártyát. Ez szaruhártya-eróziókhoz, súlyosabb esetben fekélyhez vezethet. Mindemellett a kutya gyakran dörzsöli, kaparhatja a szemét, ami tovább rontja a helyzetet, és komoly sérülést is okozhat (pl. szaruhártya-perforáció) magának.

Miért fontos kezelni?

A mirigy fontos szerepet játszik a könnytermelésben és ha nem kezelik időben, akkor:

  • Krónikus szemszárazság (keratoconjunctivitis sicca)
  • Gyulladás, irritáció
  • A szem felszínének károsodása
  • Szaruhártyafekély

fordulhat elő.

Kezelés

A mirigy előesése nem életveszélyes, de elhanyagolva súlyos, fájdalmas és maradandó szemkárosodásokhoz vezethet. Ezért javasolt a tünet megjelenésénél állatorvosi szemészeti vizsgálat és mielőbbi sebészi visszahelyezés, hogy megőrizzük a mirigy működését és a szem egészségét.

Műtét

Kezelése mindenképpen sebészeti beavatkozást igényel, mert az anatómiai helyzetéből kimozdult mirigyet átmenetileg vissza lehet helyezni, de a laza szövetek miatt újból előesik.

Leggyakrabban az úgynevezett Morgan-féle zsebtechnikát használjuk, amivel a kötőhártyába egy „zsebet” készítünk, majd a mirigy felett a sebet felszívódó varratokkal zárjuk. A bonyolultabb technikája miatt ritkábban kerül használatra a „kihorgonyzás”. Ilyenkor nem felszívódó varrattal az alsó szemizomhoz rögzítjük mirigyet és előfordul, hogy a két módszert egyszerre használjuk. Minél előbbi visszahelyezést követően ezekkel a technikákkal hosszú távon megőrizhető a könnytermelés.

Régen a mirigy kivágásával érték el a probléma „megoldását”, de erről sajnos bebizonyosodott, hogy hosszú távon súlyos következményekkel jár. Ebben az esetben mindenképpen szárazszem betegség alakul ki, ami miatt látásvesztés következik be vagy a kedvencünk akár a szemét is elveszítheti.

A műtét helyes elvégzéséhez szemműtétekben gyakorlott sebész állatorvosra, néhány speciálisabb eszközre, és időnként (kistestű kutya) megfelelő műtéti nagyításra van szükség, ezért érdemes a betegséggel szemész specialistához fordulni.

Szemcsepp

Szemcseppes kezelése csak átmeneti, önmagukban nem oldják meg az előesést, de fontos szerepük lehet pre-, illetve postoperatívan. Például a gyulladáscsökkentő szemcseppek (pl. nem szteroidok) csökkentik a mirigy duzzanatát, előkészítik a műtétet, továbbá a műtét utáni duzzanat csökkentésében is segítenek.

Az antibiotikumos szemcseppekre akkor van szükség, ha a kötőhártya kifejezetten duzzadt, váladékozik vagy műtét után a seb felülfertőződését akadályozzuk meg. Műkönnyet viszont a műtét előtt és után is javasolt folyamatosan használni a mirigy védelmére és a szem hidratálása érdekében. Egy sikeres műtétet követően jellemzően az egy hónapos kontrollnál dől el, hogy későbbiekben milyen gyakran szükséges használni a műkönnyet.

1. Sebészeti beavatkozás – ez az ajánlott kezelési mód:

  • Mirigy visszahelyezése (pl. „Morgan-féle zsebtechnika”): a mirigyet visszahelyezik és a szemhéj belső részéhez rögzítik.
  • A mirigy eltávolítása már nem javasolt, mivel hosszú távon szemszárazság alakul ki.

2. Gyógyszeres kezelés:

  • Általában csak átmeneti: műkönny, gyulladáscsökkentő és antibiotikumos szemcseppek a műtét előtt vagy után.

Kiújulás esélye

A szakmailag kifogástalanul végzett műtét esetében is előfordulhat kiújulás, ezért szoros megfigyelés szükséges, valamint védőgallér használata, hogy ne tudja az állat dörzsölni a szemét. Ha megfelelő kezelés mellett is előesik, akkor újabb korrekciós műtétre van szükség. Ez leggyakrabban mopszokban, bulldogokban, és masztiffokban fordul elő, más fajtákban a műtét sikeressége megközelíti a 95%-ot.

Utókezelés

A műtét után:

  • 10–14 napos gyógyulási idő jellemző
  • Műanyag védőgallér viselése kötelező a szem kaparásának elkerülésére
  • Szemcseppek vagy kenőcsök alkalmazása:
    • Gyulladáscsökkentő + antibiotikumos készítmények
    • Műkönny

Kontrollvizsgálat:

  • Általában 7 nappal a műtét után esedékes
  • Felszívódó varratok vannak, amiket nem szükséges eltávolítani.

Ha van mopszod, akinél felmerül a „cherry eye” gyanúja, érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni, mert a korai beavatkozás javíthatja a hosszú távú eredményeket.